Program přednášek

Workshopy najdete na samostatné stránce. K dispozici jsou také kompletní přehledy soboty a neděle. Počet přihlášených účastníků pochází z ankety vyplněné při registraci a je pouze orientační. Samotné přihlášení je nezávazné a negarantuje místo.

Obtížnosti
začátečníci pokročilí hackeři

Sobota 6. října 2018

Sat 105 155 107 111 301
10:00 Meltdownem to neskončilo. L1TF, POP SS, TLBleed a další.
Vojtěch Pavlík
10:00 - 10:50

Meltdown a Spectre nás vystrašily z kraje roku, ale tím to neskončilo, následovala celá řada dalších zádrhelů v procesorech. Tato přednáška se pokusí rozklíčovat co pod jejich jmény je, co se s nimi dá dělat a jak jsou, či nejsou nebezpečné.

Docker na superpočítači? Ano, jmenuje se Singularity!
Josef Hrabal
10:00 - 10:20

Docker provides the ability to package and run an application in a loosely isolated environment called a container. Application with all settings and libraries can be packed together and then be run on any other computer. It is perfect for developers, hosting providers, server farms, you name it! But, is it so good for supercomputers too? Let's look at why there are some problems with using the Docker in shared environment and why the Singularity is different. The Singularity is developed with HPC in mind and is directly aimed to be used on HPC clusters with the direct support of technology like the OpenMPI is. We will show you how to use Singularity, convert Docker images, create new containers and everything you have to know about running a Singularity container in HPC environment.

10:30 Od Monga k PostgreSQL. Proč?
Pavel Kácha
10:30 - 10:50

Narostou-li poněkud zajímavě strukturovaná JSONová data na větší než malá množství, začne se jejich zpracování komplikovat. Je-li ve hře požadavek na rychlý zápis a vícerozměrné dotazy, výběr nástrojů se úží, a použití dokumentové databáze, která na začátku vypadala jako přirozený kandidát, se může ukázat vším, jen ne pověstnou zlatou střelou - od komplikací s nedeterminismem, přes umělá omezení databázového enginu, až po algoritmické limity.

How to protect your edges over the globe? Send it to the Sinkhole!
Jan Tomsa
10:30 - 10:50

Why and how we protect the platform to make sure unwanted requests don't harm it.
From time to time, a hacker tries to guess our users' passwords or otherwise misuse any other microservice. Since we want the services available to serve our customers, rather than being busy serving script kiddies, we developed our own distributed protection system to protect the platform on the edges.
We will walk you through the architecture of our solution and share what we learned during the process of setting it up and how it works in real life.

Instalace a sestavení vlastních programů v prostředí HPC
Lukáš Krupčík
10:30 - 10:50

V prostředí superpočítaču lze využít předpřipravené moduly různých programů. Ale jak dostat vlastní program na klastry, když jsem vývojář, nebo potřebuji program, který není instalován? Co když potřebuji jinou verzi programu, než je v dostupných modulech? Je možnost poslání požadavku na instalaci podpoře, ale co když to potřebuji hned? Existuje více možností, od ručního sestavení programu, které ale nezvládne každý, protože uživatel nemůže instalovat do systému, ale pouze do vlastního úložiště a je třeba znát kompilační přepínače a nastavení systému. Dále lze sestavit program pomocí nástrojů, které kompilují za nás a vytvoří k tomu i moduly pro nastavení prostředí. V přednášce si ukážeme jak ručně sestavit program, jak upravit prostředí tak, aby bylo možné program využívat. Ukážeme si nástroj EasyBuild pro sestavení programu a představíme novinky nové verze, jako je třeba vytvoření předpisu pro Docker, či Singularity a instalaci programů pomocí EasyBuildu přímo do image Singularity.

11:00 (g)awk in a nutshell
Lukáš Bařinka
11:00 - 11:50

Průlet světem skriptovacího jazyka 'awk' a jeho GNU varianty 'gawk'. V rychlosti představím tento tradiční jazyk i jeho použití pro začátečníky a poté se postupně dostaneme ke GNU verzi tohoto jazyka. Uvidíte také, že i tento jazyk se stále vyvíjí a jaké jsou jeho nejnovější možnosti. Přednáška je určena především těm, kteří by rádi zpracovávali data, ale nechce se jim učit jazyk 'perl'.

Budoucnost distribuce SW v Linuxu
Tomáš Chvátal
11:00 - 11:50

Co a jak se dnes dela v distribucnich baliccich a jake problemy pro vas linuxove distribuce resi.
Co vse nas muze potkat pri aktualizacich a novych instalacich v nasledujicich letech. Jsou kontejnery vazne vyhra? Nebo se radeji vy/vrhneme na flatpack?

Rešení problematiky pomalých aplikací v Pythonu s využitím nástrojů Cython a Numba
Pavel Tišnovský
11:00 - 11:50

V této přednášce si popíšeme princip činnosti projektů Cython a Numba, které mají společný cíl - urychlit běh programů psaných v Pythonu - ovšem každý z těchto nástrojů tento problém řeší odlišným způsobem.Ukážeme si, kdy může být výhodnější použití Cythonu (se statickým překladačem) a kdy naopak projektu Numba s JIT překladačem.

Welcome to Containerland
Fabian Thorns
11:00 - 11:50

Docker and Kubernetes, for many, have revolutionized how applications are deployed. While more and more companies are considering the use of containers, they must contend with misconceptions around the implications of containers. Confusion regarding software design, suitable use cases and deployment methodology continues to exist. This talk recaps the idea behind application containers, explains the role of orchestration tools and summarizes the concepts behind Docker and Kubernetes as well as their implications on the design of containerized applications.

Jak monitorujeme HPC clustery aneb Icinga2 v praxi
Lukáš Topiarz
11:00 - 11:20

V IT4I provozujeme 2 HPC clustery a desítky až stovky virtuálních, nebo fyzických serverů podpůrné infrastruktury. To vše v logicky a fyzicky oddělených celcích. Spravovat několik různých monitorovacích řešení se nikomu nechce a proto jsme si pro roli centralizovaného monitoringu vybrali open-source nástroj Icinga2. Ukážeme si, co tento nástroj umožnuje, jak používáme jeho nativní clusterované řešení, jak vypadá nový webový frontend Icingaweb a jak to celé pasuje do našeho prostředí.

11:30 nVidia GPU včera, dnes a zítra
Jan Buriánek
11:30 - 12:20

Překotný vývoj grafických akcelerátorů vedl až ke generalizaci jejich paralelní výpočetní síly do obecných GPU jednotek konkurujících standardním CPU rychlostí i spotřebou. Jazyk CUDA se stal de-facto standardem pro obecné masivní tenzorové paralelní výpočty a pomáhá v mnoha oborech, o těžení virtuálních měn nemluvě... Při prezentaci se budeme věnovat retrospektivě vývoje GPU se zaměřením na nVidia akcelerátory a podpůrné výpočetní knihovny vázané na CUDA. Blíže se mj. podíváme na vliv GPU na vývoj v oblasti aplikací umělé inteligence a samo-řiditelných aut. Je vítán každý, kdo se chce dozvědět jak se liší GPU technologie Kepler, Maxwell, Pascal a Volta, jak je maximálně využít a které obory naší činnosti GPU ovlivní…

12:00 Pojmenování síťových rozhraní v Linuxu
Petr Krčmář
12:00 - 12:20

Pokud používáte Linux dlouho, asi jste zvyklí, že se síťová karta jmenuje eth0. V novějších distribucích je ale všechno jinak a rozhraní mají nové názvy. Proč to tak je a jak si to zařídit po svém?

Egovernment v Česku
Ondřej Profant
12:00 - 12:50

Od základních registrů až k portálu občana. Aneb český egoverment.

Surviving in the world of holes
Iva Glazarová
12:00 - 12:20

Lead:
- Describe high risk vulnerabilities discovered in past year
- Statistic about vulnerabilities discovered per week
- Describe corporate challenges to stay current
- Time spent on patching In typical company

deeper dive:
- The need of having a Patching strategy
- Know your environment
- Understand variability
- Better be safe than sorry
- Reduce attack surface => Trimming Linux installation
- Reduce downtime => KSplice/KPatch
- Plan, test, implement, rinse and repeat

Learnigs:
- Company without patching strategy is like truck company without oil change plan
- Solving patching strategy gives you more time for innovation and added value things
- No patching means disaster awaiting

Running your own mainframe on Linux (for fun and profit)
Jeroen Baten
12:00 - 12:50

Yes, this talk is about running your own mainframe on your own hardware. Mainframes are old, yes, but they are still very much alive. New hardware is still being developed and there are a lot of fresh jobs in this area too. A lot of mainframes run COBOL workloads. COBOL is far from a dead language. It processes an estimated 85% of all business transactions, and 5 billion lines of new COBOL code are written every year. In this session the speaker will help you in taking your first steps towards running your own mainframe. After a presentation to get familiar with the environment there is a small demo to show you how it really works. If you like then after this session you can continue to build your knowledge of mainframe systems using the links provided during the talk. Come on in and learn the basics of a completely different computer system! And it will take you less than an hour to do that!

12:30
13:00
13:30 Jak tučňák potkal letadlo
Martin Samek
13:30 - 13:50

Když se váš koníček stane prací, tak se dřív nebo později začnete rozhlížet po novém koníčku. Sportovně založení to mají trochu snazší. Zakláníte hlavu, když slyšíte letecký motor? Cítíte divné chvění, když se přiblížíte letišti? V 15 minutách vám představím dnešní možnosti, jak vyměnit klávesnici za knipl v kabině letadla. Jak, kde, čím a za kolik ...

14:00 Literární adminování
Ondra Kudlík
14:00 - 14:50

Používáte na serverech Bash? Zsh? A jak hledáte v historii? Děláte sami nebo s
kolegy? Dokumentujete? Vzpomenete si po dvou letech, jak jste tenkrát rozjížděli
Galera Cluster?

Postupů jak řešit administraci serverů je spoustu. Chtěl bych vám ukázat
postupy, které používáme v igloonetu při nasazování nových věcí pro nás i
zákazníky.

Pokud jste byli na naší přednášce na loňském OpenAltu, nebojte se,
nerecyklujeme. I když kousek určitě stejný bude.

Kam kráčíš, Kryptografie?
Dominik Pantůček
14:00 - 15:50

Libor Dostálek, Jan Dušátko, Dominik Pantůček a Pavel Vondruška se v debatě zamyslí, v jakém stavu je současná teoretická i aplikovaná kryptografie. Jaké algoritmy dnes použít? Na co si dát pozor? Jak je to s těmi kvantovými počítači? A samozřejmě odpověď na otázku, proč byla kryptografie open source zhruba o sto let dříve než software.

Pokročilé bootloadery pro AVR
Petr Stehlík
14:00 - 14:20

Představení pokročilých bootloaderů pro mikrokontroléry Atmel AVR (tedy i malá Arduina) s možností šifrování. Může se hodit například pokud máte v programu tajné přihlašovací údaje někam do cloudu (IoT FTW!) a nechcete, aby si je každý kolemjdoucí mohl přečíst.

Free and Open Source Licences
Fabian Thorns
14:00 - 14:50

This talk gives an introduction into licencing used for free and open source software. It explains the unique characteristics of open source and free software, gives an overview of the major types of free software licences and introduces the most commonly used ones. The talk also gives practical hints for using, creating, modifying and distributing free software. This talk does not require any previous law or licencing knowledge.

Recent Developments in the NVIDIA technology
Ralph Hische
14:00 - 15:50

The presentation will provide news, highlights and details on the recent advances in the NVIDIA technology portfolio. The portfolio has been centered around GPUs, parallelization, computing clusters, cloud solutions as well as software solutions (Computer Vision, Computer Graphics, Virtual Reality, Computing Acceleration) and AI approaches (ML, DL). Some of the recent technologies were introduced at the last GTC conference.

14:30 STM32 - od registrů po Arduino
Petr Šrámek
14:30 - 14:50

Co je mikrokontrolér STM32.
Najdeme ten správný mikrokontrolér v záplavě STM32.
Jaké jsou k dispozici vývojové kity.
Čím s v čem je programovat a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými přístupy.
Jak programovat STM32 v Arduino IDE.

15:00 SMTP bezpečně aneb nezapomněli jsme na poštu?
Tomáš Hála
15:00 - 15:50

HTTPS se rozšiřuje nebývalým tempem a web je tak čím dál více chráněn proti nežádoucím zásahům třetích stran. Nezapomněli jsme ale na poštu? Asi nechceme, aby někdo cizí četl naší korespondenci nebo do ní dokonce zasahoval. Šifrování přístupu ke schránce a při odesílání zprávy si můžeme ohlídat, ale je email nějak chráněn ve chvíli, kdy si ho předávají poštovní servery? Jaké jsou možnosti zabezpečení SMTP a jak poznám poskytovatele, který mé emaily chrání? Budeme si povídat o protokolech DANE a MTA-STS.

Otevřená města
Ladislav Nešněra
15:00 - 15:20

Otevřená města: obce spolupracující na vývoji a propagaci open řešení.

Novinky v MQTT 5
Adam Hořčica
15:00 - 15:50

Finální verze specifikace MQTT 5.0 je na spadnutí (přesněji řečeno, v květnu 2018 byla schválena Committee Specification, což je jeden krůček od toho být OASIS Standard). V této přednášce se podíváme na novinky a změny, které přináší – a že jich je hodně. Porovnáme si MQTT 5.0 s aktuální verzí MQTT 3.1.1. A nebudou chybět ani zkušenosti z používání aktuální verze MQTT abychom mohli náležitě ocenit novinky ve verzi 5.0.

15:30 vpsFree.cz: vyvíjíme vlastní hardware
Pavel Šnajdr
15:30 - 15:50

Krátká přednáška představující novou aktivitu spolku vpsFree.cz - vývoj vlastní tzv. microserver platformy. Projekt je v rané fázi, LinuxDays jsou vhodná platforma k otevření diskuze se širší komunitou, s cílem zapracovat připomínky do vývoje a snad i přilákat nové přispěvatele k snaze více otevčít samotný hardware, když už otevřený software bereme jako samozřejmost ;-)

16:00 Hakuna Matata - Account Lifecycle Management
Per Thorsheim
16:00 - 16:50

This talk will start with the fundamental question "do you actually need an account to do that?", before we take you through the entire process of creating, securing, maintaining, recovering and finally deleting accounts. We will talk about pin & password security, 2-step verification & 2-factor authentcation, including mail, sms, HOTP/TOTP or push-based 2FA. Handling attack vectors such as SIM swapping & ID theft will also be mentioned. With a nudge to GDPR, we will also talk about the difficulty of doing proper identification online. Last but not least we'll talk about how to delete your account when you're dead.

Gitlab CI + Docker
Ondrej Sika
16:00 - 16:50

Gitlab má integrované CI a je škoda jej nepoužívat. Ukážeme si jak pomoci něj jednoduše sestavovat, testovat a nasazovat aplikace. A to vše pomoci Dockeru. Všechno z přednášky si také můžete vyzkoušet na workshopu který proběhne po ní.

How are we building Turris OS 4.0
Michal Hrusecky
16:00 - 16:20

Turris OS is a Linux distribution for Turris routers. We have upstream - OpenWRT - to integrate with, but we also have our own features and sometimes they go against each other. With Turris OS 4.0, we are changing the workflow to be able to integrate upstream distribution changes faster. What are our challenges and how we developing our downstream distribution? I'll show you in this talk.

BigClown - OSH nejen pro kutily
Štěpán Bechynský
16:00 - 16:50

BigClown je český OSH a OSS projekt pro kutily s přesahem do průmyslových IoT projektů. V přednášce uvidíte praktickou ukázku sestavení zařízení, konfiguraci a vytvoření jednoduchého firmware s propojení na cloudové služby. Dozvíte se také o komerčních projektech, kde je tento hardware reálně využit.

NVIDIA DGX systémy
Petr Plodík
16:00 - 16:50

NVIDIA DGX systémy jsou superpočítače pro řešení úloh učení strojů a umělé inteligence. Jedná se aktuálně o nejvýkonnější hardware a vyladěný softwarový stack, který obsahuje nejpoužívanější machine learning frameworky v podobě aplikačních kontejnerů. V přednášce budou představeny systémy NVIDIA DGX Station, DGX-1 a DGX-2 včetně praktické ukázky instalace aplikačních kontejnerů z NVIDIA GPU Cloudu (NGP) na systému NVIDIA DGX Station.

16:30 How not to write software
Michal Hrusecky
16:30 - 16:50

I've been package maintainer for quite some time. Nowadays I'm old and grumpy. And I would like to share some of my experience and grumpiness and tell you what are the well known errors that everybody is doing over and over again. Maybe it will help you to be a better developer. Maybe it will point you to a new creative ways how to write unusable software and how to make life of people that have to maintain your mess as miserable as possible. That's up to you.

17:00 Vyhledávejte na netu jako MacGyver
Michal Špaček
17:00 - 17:50

Když něco neznám a chci to najít, tak použiju … Google. No jo, ale co když chci najít veřejně přístupné a na Internet připojené web kamery, nebo elektrárny? Nebo napadené databáze a ukradená hesla? Nebo třeba HTTPS certifikáty, které často odhalí testovací a hůře zabezpečené nebo zapomenuté servery? Co by udělal MacGyver? No, přišel by na tuhle přednášku. Ukážeme si Certificate Transparency, vyhledávač Shodan, neobvyklé dotazy do Google a další tipy a triky.

Jak GNU grep funguje uvnitř
Ondřej Guth
17:00 - 17:50

Přednáška volně navazuje na povídání o grepu z loňských LinuxDays. Zaměříme se na některé další algoritmy a triky, díky kterým umí nástroj GNU grep vyhledávat tak rychle. Zejména se podíváme na případ, kdy hledáme výskyty více výrazů najednou. S algoritmem se seznámíme nejen teoreticky, ale ukážeme si i jeho praktické využití ve zdrojácích grepu.

PGP everywhere
Michal Hrusecky
17:00 - 17:20

PGP and it's opensource implementation GPG is mostly known as a way to sign tarballs or encrypt e-mails. What else could it be good for? And if we are using it for "everything", how to make sure to have your key always with you in a secure way?

Why and How I Switched to Flatpak for App Distribution and Development in Sandbox
Jiří Janoušek
17:00 - 17:50

Flatpak, a cross-distribution framework to build and deliver desktop apps, has recently reached version 1.0. My small open-source project, which focuses on the integration of web-based music streaming services with Linux desktop, switched to Flatpak packages as the sole distribution method in March 2017 (Flatpak 0.8) and I have never looked back.

What were the reasons to retire DEB & RPM packaging? Did Flatpak come up to my expectations? What are its benefits from the developer's point of view? How does all the machinery work? How to develop directly inside the sandbox? Are there any rough edges?

IBM POWER systémy pro analýzu dat a AI
Radek Špimr
17:00 - 17:50

V červnu letošního roku oznámila IBM nejvýkonnější počítač na světě (Summit), postavený na platformě IBM Power System AC922 s NVIDIA akcelerátory. Přednáška se zaměří na představení platformy včetně optimalizovaného prostředí POWER AI a dalších podpůrných aplikací. Zmíníme i několik příkladů učení strojů na platformě IBM Power.

17:30 PGP Key Signing Party
Emil Miler, Pavel Dostál
17:30 - 17:50

Přednáška předcházející samotné Key Signing Party. Jejím cílem je vysvětlit princip kryptografických podpisů, jak takové podpisy fungují, k čemu to vlastně je a jak bude probíhat KSP. Zkrátka jde o přípravu na workshop.

18:00 Stručný úvod do kvantového počítání
Jiří Khun
18:00 - 18:50

Srozumitelné představení světa kvantových počítačů, jejich základních principů, algoritmů a dalších nezbytných prerekvizit příští technologické revoluce.

PGP Key Signing Party
Emil Miler, Pavel Dostál
18:00 - 18:20

Workshop navazující na přednášku se stejným názvem. Na samotné párty bude probíhat výměna klíčů a kontrola identit. Pokud principy KSP znáte, přineste si své vlastní vytištěné lístečky s otiskem prstu PGP klíče a všemi identitami na podepsání. Všichni budou potřebovat i doklad totožnosti - občanský průkaz, řidičský průkaz apod.

18:30

Neděle 7. října 2018

Sun 105 155 107 111 301
10:00 Správa DNS zónových souborů v Gitu
Ondřej Caletka
10:00 - 10:50

V přednášce představím způsob, jakým udržovat DNS záznamy v Gitovském repozitáři a to takovým způsobem, aby nebylo úplně snadné DNS rozbít.

Zálohy vs. GDPR
Marek Galinski
10:00 - 10:50

GDPR, resp. jeho lokálne zákonné úpravy, na jednej strane požadujú, aby prevádzkovatelia, ktorí spracovávajú osobné údaje svojich klientov alebo používateľov boli pripravení dáta v prípade poruchy obnoviť, na druhej strane požaduje, aby sa údaje osoby, ktorá si o to požiada, boli bezodkladne vymazané. Toto pravidlo predstavuje problém či už pre prevádzkovateľov, ktorí používajú agregované úložiská, alebo inkrementálne zálohy či blockchain. Prídite na prednášku, povieme si, ako potreby európskych úradníkov aspoň trochu uspokojiť, a ako hľadať symbiózu medzi nariadením a zdravým rozumom.

Když se Linux nevejde
Lenka Kosková Třísková
10:00 - 10:50

Co dělat, když se Linux nevejde nebo nejde použít, protože cílové zařízení je pomalé, má málo paměti a nevhodnou architekturu? Přehled miniaturních operačních systémů a jejich možných aplikací.

Log management ELISA
Lukáš Malý
10:00 - 10:50

ELISA je robustní, výkonné, přitom však levné řešení pro sběr, korelace a analýzu logů. Jádrem systému je ElasticSearch s uživatelským rozhraním Kibana, které poskytuje vysoký komfort při analýze detekovaných bezpečnostních incidentů a relevantních logů. ELISA je konfigurována monitorovacím systémem Zabbix, který je integrován do tohoto řešení.

vpsAdminOS: moderní náhrada za OpenVZ
Richard Marko
10:00 - 10:50

vpsAdminOS je kompletní řešení pro hostování systémových kontejnerů ("skoro jako plný virtuál") vyvinutý spolkem vpsFree.cz jako nástupce přesluhujícího OpenVZ. Přednáška má za cíl posluchače seznámit s architekturou OS, způsoby jeho nasazení a jeho ovládáním s praktickou ukázkou.

10:30
11:00 UEFI: Dobrý sluha nebo špatný pán?
Radek Zajíc
11:00 - 11:50

Specifikace UEFI si klade za cíl jednoho dne plně nahradit IBM PC BIOS a sjednotit proces startování počítače napříč platformami. Přináší podporu některých zajímavých technologií, odstraňuje limity PC BIOSu. Zároveň ale přináší omezení. Co vše UEFI nabízí? Co nám bere? Jaké verze se používají? Jaký je vlastně rozdíl mezi legacy bootem (v režimu PC BIOSu) a UEFI bootem? Existuje důvod, proč startovat počítač pomocí legacy bootu, i když má funkční UEFI implementaci? Jak jsou na tom s podporou UEFI rozšířující karty a startování po síti? A jak je na tom s podporou UEFI ekosystém kolem GNU/Linuxu? I o tom si povíme v této přednášce.

Proč se (na)učit Golang
Jan Seidl
11:00 - 11:50

Lehký úvod do jednoho z nejpopularnějších jazyku posledních let. Jednoduchý jazyk který se výborně hodí pro systémové nastroje a pro opensource projekty. Vždyť například docker a kubernetes jsou napsány v Go.

Dozvíte se co mi na Go příjde skvělé a co na něm opravdu nesnáším. Na co se hodí a no co spíš ne. Určitě se dotknu témat jako dependence, konkurence, error handling a mnoha dalších..

Přednáška je vhodná pro všechny, kteří se o Go chtějí dozvědět něco víc.

Infrastructre which heals itself
David Becvarik
11:00 - 11:50

IT is quickly evolving, we created a lot of awesome tools, we have Kubernetes which added API to our infrastructure. We have easy access to all metrics via projects like Istio and Prometheus. Framework like pandas helps us to analyze and learn quickly from data we collect. However we are still stuck with Ansible, puppet and a wikis and a lot of tools which we us to semi-automate our infrastructure. There must be something better! Lets see how we can connect all the tools we have to implement Operators which can maintain and fix common issues in our Infrastructure for us.

Network change management and continuous integration in the age of NetDevOps
Matyas Prokop
11:00 - 11:50

What does continuous delivery and integration means for the network engineer? How can the benefits of software tools used in source control brings to network engineers and developers together? If you are the network engineer and you haven't been sleeping for the last couple of years you know that today everything is about network automation and how to run, deploy and manage the infrastructure as code. This presentation will explain how to integrate a GitLab CI/CD pipeline with open source tools such as Vagrant or Ansible, to the 'legacy hardware' like Cisco routers and switches but also to software defined network like Cisco ACI (Application Centric Infrastructure) or Cumulus.

NixOS
Richard Marko, Pavel Šnajdr
11:00 - 12:50

Pojdte se podivat, jak vypada DevOps z jineho sveta. Ze sveta cisteho a deklarativne, funkcionalne definovaneho. Jak by vypadala Vas styl prace, kdybyste meli distribuci, ktera ma spravce baliku (a la Apt) a konfiguracni spravu (a la Ansible), v jednom?

11:30
12:00 Linuxový desktop a reálie veřejného sektoru
Ondřej Koch
12:00 - 12:20

V NTK přes ulici máme na 150 veřejných PC Fedoru. Nasadili jsme to za 3 dny. Je tam LibreOffice, darktable, git nebo gcc, používáme k tomu Sambu i NFS a aby to bylo cool, tak i Ansible. Kromě toho máme valnou většinu věcí na Linuxu (řízení sítě, digital signage, řízení AV techniky a hromady jiného lepidla) a bude toho čím dál víc. Zajímá-li vás, jak se to celé stalo, co jde s Linuxem dělat a co všechno by si mohl náš oblíbený veřejný sektor odpustit, kdyby jej laskavě na vhodných místech používal, přijďte si poslechnout lidi z IT ve zdech té knihovny/studovny přes ulici. Třeba někoho zvládneme inspirovat.

V čem spočívá síla jazyka R?
Petr Štěpánek
12:00 - 12:20

Cílem příspěvku je seznámit publikum s možnostmi využití jazyka R v oblasti statistického hodnocení dat. Posluchač získá základní informace o jazyce R, nejpoužívanější GUI. Dále budou prezentovány nejpoužívanější nástroje s jejichž pomocí lze generovat reporty, nebo prezentovat výsledky formou webové aplikace. Přednáška bude doplněna ukázkami.

The "schedutil" frequency scaling governor for the Linux kernel
Giovanni Gherdovich
12:00 - 12:50

Schedutil is a cpufreq governor that uses scheduler utilization data (the PELT number) to select CPUs’ operating frequencies. The PELT number is per-process (as opposed to being per-core), so its value isn’t lost when the process migrates across CPUs -- this is beneficial for making decisions about how fast the CPU has to run. Schedutil is fundamentally different from the current best-in-class governors, that read per-core utilization values (such as intel_pstate on x86) or delegate the matter of frequency selection entirely to the platform (HWP on x86, CPPC on ARM). We’ll review schedutil’s recent developments and present experimental results of its performance in a few practical scenarios.

12:30
13:00
13:30
14:00 Zálohuj s BTRFS
Josef Jebavý
14:00 - 14:50

Popis filesystemu BTRFS - výhody a a novinky oproti běžným filesystémům. Inspirace jak filesystém BTRFS využít k zálohovaní.

Go vs. Rust aneb porovnání dvou progresivních kompilovaných jazyků
Pavel Tišnovský
14:00 - 14:50

V oblasti statických programovacích jazyků překládaných do nativního kódu vládl ještě před deseti lety jakýsi status quo - mezi nejpoužívanější jazyky patřila úspěšná dvojice C a C++. Změna nastala po příchodu jazyků Rust a Go, díky nimž byly i do této oblasti vneseny nové myšlenky. Vzhledem k tomu, že Rust a Go se snaží řešit mnohdy ty stejné problémy odlišnými způsoby, je na místě si tyto jazyky porovnat a zjistit, který z nich je pro určitou oblast výhodnější.

Multi-Gigabit Ethernet for enthusiasts and small businesses
Adam Kalisz
14:00 - 14:50

How to implement up to 10 Gigabit Ethernet on the budget for enthusiast and small business networks? This talk focuses more on networking hardware and some tips for advanced usage (like hidden full CLI access). The next theme is Aquantia NIC behaviour with GNU/ Linux and some general tips and tricks.

This one goes up to 11!
Dhananjay Balan
14:00 - 14:20

This presentation introduces the FreeBSD operating system and the
community that produces it. FreeBSD is an advanced computer operating
system used to power modern servers, desktops, and embedded platforms.
A large community has continually developed it for more than thirty
years. Its advanced networking, security, and storage features have
made FreeBSD the platform of choice for many of the busiest web sites
and most pervasive embedded networking and storage devices.

Dynamic Analysis in Practice
Miroslav Franc
14:00 - 14:50

Dynamic vs. Static Analysis. A bit of History of the dynamic analysis. C vs. C++ approach of doing things and mixing the two languages. Valgrind vs. Sanitizers. What are the advantages and/or disadvantages of using one tool over the other? Types of bugs you can catch along with some related C and C++ patterns and antipatterns.

14:30 eduroam.cz - správa a deployment pomocí Ansible
Jan Tomášek
14:30 - 14:50

eduroam je mezinárodní roamingová federace, která umožňuje jednoduché síťové připojení akademickým uživatelům v 23302 lokalitách v 90 zemích po celém světě. V rámci prezentace ukážeme, jak na CESNETu pomocí Ansible spravujeme v HA režimu národní Radius zprostředkující roaming uživatelů jak v ČR, tak do zahraničí.

15:00 Language Server Protocol aneb jak si vytvořit modulární IDE (nejenom) z Vimu
Pavel Tišnovský
15:00 - 15:50

LSP neboli Language Server Protocol je definice protokolu založeného na JSONu, který se používá pro komunikaci mezi IDE či programátorskými textovými editory a specializovanými servery nabízejícími například funkce refaktoringu kódu, Díky LSP je možné do již existujících IDE relativně snadno přidat podporu pro nový programovací jazyk a dokonce je možné nakonfigurovat textový editor Vim takovým způsobem, aby ho bylo (konečně!) možné použít jako plnohodnotné IDE se všemi očekávanými funkcemi. Na této přednášce si řekneme základní informace o LSP i o způsobu jeho použití společně s Vimem.

Test driven development for sysadmins
Michal Halenka
15:00 - 15:50

Test driven development is 20 years old approach used exclusively by developers. Now it's time to bring benefits of this method to sysadmins managing their infrastructure. We will take a look on creating infrastructure with ansible roles along with TDD aproach, resulting in ability to test this role on multiple instances/operating systems/distributions, with variety of test frameworks and testing scenarios.

Restic - další zálohovací software
Věroš Kaplan
15:00 - 15:50

Existuje spousta zálohovacích softwarů a některé z nich dokonce umí i obnovovat. Po otestování různých softwarů jsme si pro zálohování a obnovu vybrali restic.

Oproti klasickým zálohovacím softwarům, které zakládají plné, rozdílové a diferenciální zálohy funguje restic trošku jinak.

Na přednášce si ukážeme, jak ta věc funguje, jak ho použít, kam ukládat a proti čemu nás může ochránit.
A bude-li všechno fungovat, zkusíme zálohovat a obnovit

eduroam.cz - monitoring infrastruktury a detekce problémů
Václav Mach
15:00 - 15:20

eduroam je mezinárodní roamingová federace, která umožňuje jednoduché síťové připojení akademickým uživatelům v 23302 lokalitách v 90 zemích po celém světě.

V rámci prezentace ukážeme, jak jsme v roce 2018 modernizovali monitoring infrastruktury a vylepšili automatickou detekci problémů na straně Identity a Service providerů.

WebAssembly - nová nejen webová technologie
Tom Marius
15:00 - 15:50

WebAssembly je nová technologie - jednoduše verifikovatelný paměťově bezpečný binární formát pro modulární aplikace. Původní účel WebAssembly jsou webové aplikace, ale vývojáři specifikace kladou důraz na univerzalitu, a tak se pojďme podívat, jak to funguje a co všechno se s WebAssembly dá dělat.

15:30 Proč vyhrál bitvu o cloud open source a proč mě to má zajímat.
Petr Kotas
15:30 - 15:50

Orientovat se v cloudu není jednoduché. Vyvíjet pro něj je ještě těžší.
Ne proto, že by principy byly složitější, ale protože cloud se do jedné hlavy prostě nevejde.
Navíc vyvíjet podobné věci sám a pořád dokola, je holé šílenství. Co s tím?
Vyvíjet společně a spojit své síly. Díky tomu dokážeme vyvíjet rychleji, efektivněji
a zábavněji.

Vítejte ve světě open source!

16:00 Bezpečné používání linuxového desktopu
Martin Vicián
16:00 - 16:20

Přednáška bude obsahovat několik doporučení na bezpečnou instalaci, bootování a používání linuxového desktopu. Mimo jiné ukážu, jak zabezpečit Thunderbolt rozhraní a proč nevěřit zaheslovanému biosu. V závěru se podíváme na bezpečnost čínské linuxové distribuce Deepin.

Jak se píše doplňování v shellu
Karel Kočí
16:00 - 16:50

Napíšeme jen pár počátečních písmen a zmáčkneme tabulátor a máme zbytek, nebo když nevíme jak dál tak znovu a vybereme z nabídky. Pro lidi od příkazové řádky zcela přirozený a bezmyšlenkový úkon. Ale co dělat když místo volby dostaneme v nabídce soubory z aktuálního adresáře? Přesně o tomto bude tato přednáška. Dozvíte se jak napsat jednoduchou doplňovací funkci pro bash a zsh. Nepůjdeme hluboko do niter doplňování, nýbrž si raději ukážeme jak zajistit doplňování jednotlivých typů obsahu.

Toto je volné pokračování nestihnuté přednášky z minulého LinuxDays která se jmenovala: Tipy a triky v shellu. Výrazná část zbytku přednášky se totiž zabývala doplňováním.

(R)evolution of IoT botnets
Jan Neduchal
16:00 - 16:50

This talk will go over the history of Internet of Things (IoT) botnets and their current standing in the malware industry. Firstly I will talk about overview of the current and past threats in the IoT field. Then, we will discuss how one can(not) protect their network against IoT malware. Lastly I will show you how easy it is to build an IoT botnet nowadays from the perspective of a script kiddie or an experienced developer.

Classifying processes into control groups
Michal Koutný
16:00 - 16:20

At the beginning there was the idea of completely generic
classification of tasks into (multiple) hierarchies of control groups. The
kernel API was complemented with libcg project that provided various tools for
control groups management. Then came systemd that claimed the control group
handling in the name of service management.

We describe libcg, the APIs it uses, tools it provides and use cases it cover(s|ed).
Similarly, we describe systemd approach to control groups and how the former
use cases map to systemd land. We learn about conflicts between libcg and
systemd and about uses which are not sufficiently covered by systemd and what
options there are for implementing those inside systemd.

This is not about individual control group controllers.

Užitečná browser APIs
Pavol Hejný
16:00 - 16:50

Jak tvořit velké a komplexní aplikace přímo na webu? V krátkosti vám ukážu nejzajímavější a podle mě nejdůležitější javascriptové Browser APIs, které vám při tom pomohou:

WebSockets - Pro tvorbu real-time aplikací
WebWorkers - Paralelizace
FileReader - Práce se soubory
LocalStorage, IndexedDB - Srovnání perzistentních uložišť v prohlížeči
WebGl, WebVR - 3D na webu
Web Audio/Video - Média na webu
Fullscreen API, Pointer Lock API - Pro vývoj her

16:30 Syncthing: synchronizace souborů bez cloudu
Petr Krčmář
16:30 - 16:50

Je běžné, že máme více počítačů, do toho mobil, tablet a možná ještě něco navíc. Jak mezi všemi zařízeními přenášet soubory? Ukážeme si synchronizaci pomocí Syncthing.

17:00 Kvíz o ceny a závěr konference
17:00 - 17:30